Kamień na ścianę zaskoczył wielu swoją uniwersalnością zastosowania, a także wyjątkowymi właściwościami. To dzięki nim stał się obecnie najczęściej używanym tworzywem, jakie wykorzystuje się do aranżacji wnętrz. Odporność na działanie sił i natury sprawiło, że kamień dekoracyjny gipsowy jest solidnym materiałem wykończeniowym, który służyć może przez lata. Ciekawa alternatywa pokrycia ściany cechuje się także niewielkimi wymaganiami odnośnie utrzymania – nie oznacza to jednak, że nie trzeba o niego dbać. Pielęgnacja kamienia dekoracyjnego to prosty proces, a jego wykonanie wcale nie wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu. Co więcej, z naszą instrukcją na pewno będzie to jeszcze szybsze! Dowiedz się jak czyścić kamień dekoracyjny na ścianie, opierając się na eksperckiej wiedzy fachowców z firmy STEINBLAU. Pomożemy Ci poznać tajniki dbania o tę awangardową dekorację naścienną – wbrew pozorom, nie trzeba wiele by cieszyć się wysoką kondycją materiału przez dłuższy czas!
Jak wyczyścić kamień dekoracyjny na ścianie, dopasowując metodę do materiału
Nie każdy kamień dekoracyjny wymaga tego samego sposoby czyszczenia. Nie warto więc iść na łatwiznę, stosując jedną metodę na wszystko. W przypadku tego zagadnienia złoty środek wręcz nie istnieje. To, co jednym może pomóc, zazwyczaj okazuje się szkodliwe dla reszty. Dokładna pielęgnacja powinna opierać się na znajomości danego materiału. Poświęćmy więc chwilę na omówienie sposobu dla najpopularniejszej czwórki z nich – mowa o granicie, marmurze, piaskowcu oraz trawertynie.
Granit należy czyścić tylko i wyłącznie z pomocą łagodnych środków czyszczących. Należy unikać stosowania preparatów posiadających substancje kwaśne, a także środków do przecierania i wosków nabłyszczających. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń warto skorzystać z benzyny ekstrakcyjnej.
Marmur, podobnie jak granit, należy poddawać łagodnym środkom czyszczącym. W tym przypadku pierwszym etapem czyszczenia marmuru jest jego zamiatanie. Delikatne ruchy nie wpłyną na strukturę kamienia ozdobnego, będąc idealną bazą do bardziej szczegółowego czyszczenia. W przypadku środków dla marmuru, można korzystać z płynów nabłyszczających i preparatów pielęgnacyjnych do przecierania. Odpowiednio wykonany zabieg czyszczenia spowoduje, że marmur nie utraci swojego blasku, zachowując wyjątkowość swojej faktury.
Piaskowiec także należy do grupy delikatnych kamieni dekoracyjnych – jego czyszczenie powinno przebiegać z zachowaniem szczególnej ostrożności. W tym przypadku należy używać miękkiej gąbki, zaś jako środek pielęgnacyjny powinno się stosować specjalny preparat do piaskowców. Nie powinno się szorować tego kamienia ozdobnego twardymi szczotkami, ze względu na jego słabą wytrzymałość.
Trawertyn wymaga dodatkowej impregnacji specjalnym lakierem zwłaszcza wtedy, gdy zastosuje się go w miejscu innym niż ściana. Podatność materiału na liczne zadrapania sprawia, że należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Po oczyszczeniu można nałożyć dodatkową wartę nabłyszczającą, w celu zwiększenia jego estetyki.
Jak wyczyścić kamień dekoracyjny na ścianie samodzielnie?
Kamień dekoracyjny wymaga impregnacji powtarzanej maksymalnie co dwa lata. Impregnuje się zarówno kamień elewacyjny zewnętrzny, jak i monochromatyczny lub wielobarwny kamień dekoracyjny gipsowy przeznaczony typowo do wnętrz. Zabieg można wykonać samodzielnie, stosując ku temu specjalny preparat przeznaczony do impregnacji. Nie warto jest oszczędzać na środkach pielęgnacyjnych – inwestując w preparaty sprawdzonych producentów minimalizujemy ryzyko szkody aż do zera, otrzymując przy tym gwarancję zabezpieczenia kamienia przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Płytki gipsowe zazwyczaj sprzedawane są w stanie surowym, co daje kupującemu możliwość ich samodzielnego wykończenia – to, w jaki sposób będziemy czyścić kamień gipsowy zależy od tego, jaką farbę zastosowano. Kamienie pokryte nowoczesnymi farbami ceramicznymi czy lateksowymi wystarczy przeczyszczać ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie. Zamiast ściennych farb można zastosować olej szklany, który stworzy szklistą powierzchnię, którą będzie można przemyć wodą zmieszaną z płynem do naczyń.
Czym wyczyścić kamień gipsowy i jak odświeżyć kamień dekoracyjny?
Do pielęgnacji naszego kamienia najlepiej nadaje się woda. W przypadku, gdy został on zabrudzony tłuszczem, zalecamy oczyszczenie go łagodnym detergentem – najważniejsze, by nie był on z grupy przeznaczonych na kamień pochodzący z wody czy rdzę. Jeżeli kamień dekoracyjny gipsowy ma bardzo zabrudzoną powierzchnię, wtedy warto zwalczyć brud specjalnymi środkami do kamienia. Ryzyko trwałego ubrudzenia jest minimalizowane właśnie przez wspomnianą wcześniej impregnację. Warto jednak uważnie wczytywać się w instrukcję ich używania, bowiem producenci często zalecają ograniczenia w kwestii używania ich wewnątrz domu. Sam sposób nanoszenia preparatu zawsze podany jest na opakowaniu – sumienne zastosowanie się do instrukcji decyduje o skuteczności działania preparatu. Impregnacja jest jednocześnie zabiegiem odświeżającym, bowiem chroni kamień przed utratą koloru. Regularne czyszczenie osadu czy plam z kamienia gwarantuje utrzymanie go w dobrej kondycji przez wiele lat.